جوشقان در تاریخ چند هزار سال قبل

مطالب و اسناد ارائه شده تاریخی مربوط به جوشقان ساوه  بنا به درخواست بازدید کنندگان محترم مجدد به روز رسانی می شود. 

تپه جوشقان

 

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
تپه جوشقان
نام تپه جوشقان
کشور Flag of Iran.svg ایران
استان استان مرکزی
شهرستان شهرستان ساوه
اطلاعات اثر
کاربری تپه
دیرینگی دوران پیش از تاریخ ایران باستان
دورهٔ ساخت اثر دوران پیش از تاریخ ایران باستان ،دوره ساسانیان
اطلاعات ثبتی
شمارهٔ ثبت ۱۲۱۳
تاریخ ثبت ملی ۱۰ آذر ۱۳۵۴

تپه جوشقان مربوط به دوران پیش از تاریخ ایران باستان – دوره ساسانیان است و در شهرستان ساوه، شمال غرب نوبران واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۰ آذر ۱۳۵۴ با شمارهٔ ثبت ۱۲۱۳ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.

 
آفتاب

ساوه موزه‌ای باستانی


این هفته راهی ساوه می شویم. درست است فصل انار نیست. چون بیشتر اوقات نام این منطقه از سرزمینمان را با میوه انار شنیده ایم؛ ولی این بار به دلیل آشنایی با پیشینه باستانی این خطه است. این شهر در روزگاران گذشته بر سر راه های کاروانی ری باستان، همدان، اصفهان، قزوین، زنجان، قم و کاشان قرار داشته و گذرگاه جهانگردان و مبلغان مذهبی و بازرگانان بود و مارکوپولو ونیزی جهانگرد مشهور در گزارش هایش از ساوه یاد کرده. در روزگار پارتیان نیز ساوه یکی از مکان های میان راهی مهم بوده و در سده هفتم قبل از میلاد یکی از دژهای سرزمین ماد بوده است. این منطقه از نظر زمین شناسی متعلق به دوران سوم و چهارم زمین شناسی است.ساوه در سده نهم هجری مورد تاخت و تاز مغولان قرار گرفت و این شهر ویران و کتابخانه های آن در آتش سوخت. در مورد نام این شهر هم روایات مختلف است. برخی ساوه را بر وزن کاوه پهلوان ایرانی دانسته، گروهی تغییر واژه “سه آبه” به معنای محل تلاقی سه رودخانه میدانند. البته ساوه در زبان فارسی به معنی خرده طلا است.منطقه ساوه مانند موزه ای باستانی از دوران پیش از تاریخ تا به امروز آثاری را در خود جای داده است از جمله مناطق تاریخی ساوه می توان به نقاطی چند اشاره داشت.منطقه باستانی پیک متعلق به قبل از اسلام در زرند ساوه. منطقه باستانی عبدالله‌آباد (دوره اسلامی تا قرن نهم) در زرند ساوه. منطقه باستانی گرنگ صدرآباد متعلق به هزاره پنجم قبل از میلاد تا دوره ساسانیان. منطقه باستانی سوسنقین در زرند ساوه. منطقه باستانی مزلقان مربوط به دوران ساسانی و اسلامی. منطقه باستانی کهک متعلق به قرن ششم هجری در رازقان ساوه. تپه باستانی قیجه یا قیلجه در نوبران ساوه مربوط به پیش از تاریخ. تپه گل محمد در نوبران ساوه مربوط به هزاره‌های پنجم و چهارم قبل از میلاد.تپه مجیدآباد در شمال غرب نوبران ساوه مربوط به دوره پارت و ساسانی. امام‌زاده اسحاق ساوه، مربوط به دوره ساسانی و اوایل اسلام. تپه باز در ساوه مربوط به دوران اسلامی، قرون ۷ و ۸ هـ.ق. تپه سلطان در ساوه ۳ کیلومتری شمال غرب بخش نوبران مربوط به دوره ساسانی و اسلام. تپه جوشقان در نوبران ساوه مربوط به هزاره اول قبل از میلاد.تپه کله دشت که قدمت آن به پیش از تاریخ و دوران تاریخی می‌رسد. همچنین تعداد زیادی مسجد و مناره و بقعه و امامزاده از دوران مختلف بعداز اسلام در این منطقه وجو د دارد. 

 

۶ دیدگاه نوشته شده است! می توانید دیدگاه خود را بنویسید

 1. قلیچ خانی گفت:

  سلام جناب شریعت من هنوز اصل سند را ندیده ام اما از نوشته بر می آید که محمد شریف بک فرزند رضاقلی بک بیگدلی باشد .زیرا خلف به معنی فرزند میباشد

  • محمد شریعت بهادری گفت:

   جناب آقای قلیچ خانی باسلام وتشکر از توجه شما بزودی اسناد تکمیلی درباره مواردفوق منتشر خواهیم نمود ومنتظر ارسال مدارک واطلاعات ازطرف اهالی خوب جوشقان هستم.موفق باشید.

 2. اسلام نعمت اللهی گفت:

  سلام فقط میخواستم از زحمات شما تشکر کنم

 3. reza fazli گفت:

  سلام بسیار زیبا و قلم زدنتان عالیست
  از شما مدیریت محترم تشکر و قدر دانی می نمایم با توجه به رفت و امد های بنده تا حالا مطالبی به این زیبایی در مورد جوشقان ندیده و نشنیده بودم ممنون و تشکر

  • محمد شریعت بهادری گفت:

   عزیزم جناب آقای رضا فضلی فرهیخته از ارسال مطالب زیبا و به موقع شما بسیار بسیار متشکرم، هر مقدار به جلو می روم، سرمایه های ارزشمند جوشقانی بدست می آورم، خدا را شاکرم ،امیدارم با کمک خداوند منان به وظیفه خدمت به جوشقان و جوشقانیان با کمک دوستان نایل گردم.

 4. جواد قلیچ خانی گفت:

  من واقعا از زحمات شما مدیر محترم متشکرم.

دیدگاه خود را به ما بگویید.