تاریخچه هیئت متوسلین حضرت ابوالفضل(ع)روستای جوشقان ساوه در گفتگو باآقای علی ملکی یکی از بنیانگذاران هیئت

هرگاه به روستای جوشقان ساوه پا بگذارید مواجه با کودکان . نوجوانان و جوانان پرشورو باصفای می شوید که در هر مراسمی با شور و حال وصف نشدنی حضور دارند. هنگام  مراسم تدفین افراد مرحوم شده از اهالی جوشقان پس  اعلام از بلندگو مسجد بلافاصله جوانان با برداشتن بیلی در گلزار روستا حاضر شده . هنوز متوفی را از تهران  یا منزل خود حرکت نداده مقبره توسط همان جوانانی که گفتم آماده می شود .

هیچ وقت فراموش نخواهم کرد که در یادواره بزرگ ستارگان جوشقان (شهدای گرانقدر جوشقان ساوه) کودکان . نوجوانان و جوانان جوشقان چه شور و حالی داشتند .کمکهای فراوانی کردند . از مدتها قبل از یادواره شهدا با تلاش وزحمات بی سابقه که انجام دادند  باعث شدند شکوه و عظمت آن یادواره را در تاریخ جوشقان به ثبت برساندند که هنوز زبانزد مسئولین استان مرکزی و شهرستان ساوه می باشد.

در مراسم تعزیه در روستا این جوانان چه غوغای می کنند .

اجرای مراسم جشن بزرگ وباشکوه وزیبای  نیمه شعبان روستای جوشقان ساوه توسط این جوانان خوب و با صفا با شرکت گسترده و استقبال اهالی جوشقان و روستاهای اطراف هر ساله برگزار می شود .

 

اما یکی از کارهای خوب وارزشی این جوانان تشکیل هیئت متوسلین حضرت ابوالفضل(ع) روستای جوشقان می باشد که باعث شده تمام کودکان .نوجوانان وجوانان روستا حتی بزرگترها وجوانان مقیم نقاط دیگر کشور را به خود جلب و جذب نماید و هماهنگ با برنامه های مسجد روستا  بی ریا وخالصانه با بر پا کردن عزاداری  حماسه عاشورای را زنده نگهدارند.(محمد شریعت بهادری)

 

از بنیانگذاران اولیه هیئت متوسلین حضرت ابوالفضل(ع) علی ملکی و علی قلیچ خانی می باشند که فرصتی بدست آمد تا با آقای علی ملکی گفتگو صمیمانه داشته باشیم تا تاریخچه هیئت را مرور نماییم.

( افرادی بسیاری  از روز اول تاسیس هیئت در برافراشته بودن این علم حسینی نقش داشتند که می توان از نسل قدیم آقای علی ولدخانی و از نسل جدید آقای علی احمدی نام برد وتعدادی برحمت ایزدی پیوسته اند روحشان شاد)

برای زیبای مطالب سئوالها را حذف می کنیم.علی ملکی

صحبتهای علی ملکی :

 

روزهای محرم بخصوص روز تاسوعا و عاشورا از زمانهای قدیم در روستای جوشقان مراسم تعزیه برگزار می شد خیلی دوست داشتم که دسته عزاداری یا هیئت با حضور نوجوانان و جوانان تشکیل دهیم .

سال ۱۳۷۶ در سن ۱۷ سالگی من :

علی ملکی : اولین جرقه جهت تشکیل هیئت و دسته عزاداری با صحبتهای من با علی قلیچ خانی که ۱۵ سال داشت بوجود  آمد.

با تلاش وکمک کودکان و جوانان روستا دست بکار شدیم. برای آغاز  سراغ اهالی جوشقان  رفتیم اقای شوذب همتی چرخ داد .آقای حاج مسلم قلیچ خانی موتور برق ذاد . آقای محمد قلیچ خانی ۳۰ عدد زنجیر داد . یک بلندگو دستی تهیه کردیم و یک پرچم کافی بود تا همه چیز آماده شود.

روز تاسوعا سال ۱۳۷۶ :

علی ملکی : بعد از مراسم تعزیه مقابل مسجد روستا دسته راه انداختیم و نگران و هراسناک از اینکه مورد استقبال قرار نگیرد و یا مورد شماتت  وحرف مردم قرار بگیریم  ولی ما تصمیم خود را گرفته بودیم تشکیل هیئت وعزاداری برای امام حسین(ع)  .

با ۱۰ نفر از بچه های کم سن سال شروع کردیم دسته را حرکت دادیم قرار شد تا گلزار شهدای روستا برویم .

هنگامی که دسته مقابل شغال دره(چاقال دره ) رسید جمعیت به ۵۰ نفر رسید خوشحال و دلگرم شدیم بله فعالیت هیئت از این نقطه آغاز گردید.

روز عاشورا سال ۱۳۷۶ :

علی ملکی : دیگر نگرانی نداشتیم مراسم ما مورد استقبال اهالی بخصوص جوانان . نوجوانان وکودکان قرارگرفته شده بود. روز عاشورا بعد از مراسم تعزیه دسته را به طرف امامزاده راه انداختیم همه اهالی روستا شرکت کردند در امامزاده مرحوم حاج رمضان قلیچ خانی دعای توسل خواند. 

محل تشکیل هیئت :

علی ملکی : مراسم هیئت در سالهای ۷۷ ۱۳ الی ۱۳۸۴ در مسجد برگزار گردید .

از سال ۱۳۸۵ مراسم هیئت با مساعدت و تقبل زحمات در منزل آقای حاج محمد قلیچ خانی  بعد از مراسم سخنرانی و عزاداری مسجد برگزار می شود .

۱۳۸۱ آغاز رسمی فعالیت هیئت  وانتخاب نام آن : 

علی ملکی : سال ۸۱ بعد از مراسم  برای انتخاب نام هیئت در مسجد جمع شدیم .

چند نام پیشنهاد شد یادم می آید حسین ملک لو خادم مسجد گفت من یک گوسفند نظر می کنم اگر نام حضرت ابوالفضل (ع) باشد.

با علی قلیچ خانی به منزل مراجعه کردیم و جلسه گذاشتیم و در نهایت نام هیئت را هیئت متوسلین حضرت ابوالفضل (ع) انتخاب کردیم .

قدیمی ترین نوحه که هرسال  میخوانم :

علی ملکی : 

گل نشکفته اصغر مکن ناله مزن پر پر.          که فردا پیش زهرایی .    لالایی  لالایی  لالایی.

سخن پایانی :

در پایان از اهالی خوب جوشقان تشکر می کنم که با کمکها ونذورات خود باعث دلگرمی خادمین هیئت می باشند.

ضمنا از مداحان و سخنرانان و خادمین و عزاداران که با شرکت خود سبب پرشور شدن مراسم می شوند تشکر وقدردانی می نماییم .

وتشکرآخر از سایت جوشقان که این فرصت  گفتگورا بوجود آورد.       خادم الحسین(ع) : علی ملکی

 

دیدگاه خود را به ما بگویید.